12. 6. 2016

12. června 2016 v 20:15 | A. |  Píšu

Dlouho jsem hledala svoje štěstí. V lidech, ve věcech, v krásách. Ale nikdy mě nenapadlo ho hledat v sobě. A přitom je to to nejpřirozenější a nejlogičtější řešení. Musím říct, že jsem se za poslední roky hodně zlepšila. V tom, jaký jsem člověk, v tom, že se snažím zvládat všechny stíny.

Tak jsem se s váma chtěla podělit. Třeba to někomu pomůže, je to zvláštní směsice všech moudrých knih, článků, nápisů na veřejných záchodech, slov od opilých mužů a žen. Je to směsice toho, co se nějakým způsobem promítlo do mého života a už napořád ho změnilo.

Dost možná to všechno bude znít jako z nějakého pitomého časopisu. Tak pardon.
1. Mějte se rádi

Tím myslím, abyste měli rádi sebe. Abyste se přijali takoví, jací jste. Netvrdím, že není potřeba se posouvat dál, hledat cesty, jak být lepším člověkem. Tvrdím, že jsou věci, které nezměníte. A pokud něco nemůžete změnit, není lepší řešení, než to přijmout. Vadí mi, že bývám smutná, že špatně snáším změny, někdy jsem nepozorná, nerozhodná, málo pečlivá, flegmatická, jindy mě dokáže rozbrečet i vzpomínka nebo představa. Rozhodla jsem se to akceptovat. Vůbec nejlepší je, když dokážete udělat ze svých nedostatků přednosti, ale takhle daleko jsem se zatím nedostala. Zatím se snažím míň nesnášet to všechno. Pokud potkám někoho nového a ten člověk mě poznává víc a víc, bývá překvapen, jak paradoxně se někdy chovám. Jediné, co k tomu vždycky řeknu, je :"Promiň, jsem prostě taková a možná budu dneska brečet."


2. Přítomnost

Nejdůležitější bod. Nestarejte se dopředu, žijte dneškem. Smějte se, dýchejte zhluboka, užívejte si, že žijete a nechte zítřek být. Nemá cenu mít zkažený dnešek kvůli něčemu, o čem si ani nejsme jisti, že přijde. Vždyť život kohokoli může skončit v každé sekundě (jsem jediná, které se tahle myšlenka zdá zvláštně uklidňující?) Zkouším neunikat myšlenkama jinam, snažím se soustředit na to, v jaké chvíli se nacházím tak, abych si ji čím jak nejlépe zapamatovala. Vnímám tóny hlasů, vůně, doteky, dech.


3. Láska

Milujte lidi kolem sebe, milujte krásu. Na světě je tolik věcí k milování. A nechte lidi, aby milovali vás. Každý si zaslouží lásku.


4. Vaše svoboda končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného

Neomezujte lidi okolo sebe. Nemanipulujte, nepřikazujte, nehádejte se, jednejte narovinu. Každý na světě je svobodná bytost, nikomu nepatří vaše tělo a duše, stejně jako nikdo nikdy nemůže patřit vám. Nenárokujte si to. Nenechávejte se ovlivňovat tím, co říkají lidé okolo vás o vašem životě, o tom, co byste měli nebo neměli. Žijte podle svého přesvědčení.


5. Obklopte se upřímností

Myslím, že je lepší mít pár opravdových přátel než tisíce povrchních známostí. Travte čas s lidmi, jejichž upřímností a bezpodmínečnou láskou jste si jisti. Tvořte malé křehké světy, o kterých neví nikdo kromě vás, nechávejte se unášet radostí z toho, že jste takové lidi potkali a našli. Milujtemilujtemilujte.


6. Příroda

Pro mě je naprosto nepředstavitelný život bez lesní samoty a ticha. Ráda se procházím, splývám s tím, z čeho jsme všichni vzešli. Kochám se okolní krásou a dokonalostí, kterou nedokáže člověk stvořit.


7. Pozitivní energie

Buď energií, kterou chceš přitahovat. Úsměv bývá podceňován.


8. Zpomal

Testy, písemky, úklid doma, koníčky, přátelé, rodina, práce, škola, učení se. Je toho tolik vyžadováno. Naučila jsem se umět zastavit. Zavřít oči, na malou chvilku přemýšlet o tom, zda je to, co dělám, opravdu užitečné a nutné. Umím se zhluboka nadechnout a vykašlat se na nepodstatnosti. Pokud takové slovo vůbec existuje. Ráda si všímám detailů, které mi při běžném fungování unikají, snažím se okolo vidět to hezké.9. Neřešit hovna

Roztrhla se mi nová košile, bratr mi snědl oblíbený jogurt, na který jsem se těšila celý den, šlápla jsem do bláta, kamarádka dcery mého souseda si myslí, že by mi víc slušely krátké vlasy a slyšela od své druhé nejlepší kamarádky, že můj přítel objímal na ulici holku s blonďatýma vlasama a krátkou sukní.

No a co? Opravdu se necháte vytočit takovými maličkostmi? Opravdu ovlivní vaši mysl to, co si myslí lidé, které ani neznáte?


10. Nadhled
Často se trápíme kvůli nicotným nevýznamným věcem. Nechme je být.

A.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.